Головна » Файли » Конспекти уроків

Нідерланди: народження республіки
12.11.2015, 16:21

Тема: Нідерланди. Нідерландська буржуазна революція

Мета: сформувати в учнів уявлення про життя різних верств населення в Нідерландах;

створити умови для розуміння причин національно-визвольної війни в Нідерландах;

розглянути перебіг подій та результати національно-визвольної війни в Нідерландах;

установити зв’язок між Реформацією та національно-визвольною війною в Нідерландах; схарактеризувати різні групи учасників національно-визвольної війни в Нідерландах;

розвивати вміння порівнювати національно-визвольну війну в Нідерландах та Селянську війну в Німеччині.

Обладнання: підручник, карта світу, Європи, атласи, контурні карти.

Основні поняття та назви: Нідерланди, «Рада у справах про заколоти», гези, лісові гези, морські гези, Голландія, штатгальтер.

Основні дати та події: 1566р.— спалах «іконоборчого повстання», початок Нідерландської революції, 1572р.— зародження республіки на Півночі, 1576р.— Гентське умиротворення, 1579р.— укладення Утрехтської унії, 1585—1609рр.— війна Голландії з Іспанією.

Історичні постаті: Альба, Вільгельм Оранський, Моріц Оранський.

Очікувані результати: учні навчаться:

називати основні дати, пов’язані з національно-визвольною війною в Нідерландах;

показувати на карті перебіг подій національно-визвольної війни в Нідерландах;

застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни;

характеризувати різні групи учасників національно-визвольної війни у Нідерландах;

наводити приклади національно-визвольного характеру війни у Нідерландах;

порівнювати національно-визвольну війну у Нідерландах та Селянську війну у Німеччині.

I.

II.

III.

План

1. Нідерланди в складі іспанської монархії.

2.Початок національно-визвольної війни.

3. Народження республіки.

1. Нідерланди в складі іспанської монархії

Розповідь учителя (супроводжується демонстрацією на карті)

Нідерландами (у перекладі— «низові землі») називали землі на Нижньому Рейні, Шельді, Маасі та на узбережжі Північного моря. Ця країна не мала корисних копалин та родючих ґрунтів. Шляхом створення дамб та каналів жителі відвойовували землю біля моря, на якій будували міста й займалися сільським господарством.

Від 1516р. Нідерланди стали складовою частиною Священної Римської імперії Карла V. У середині XVI ст. Нідерланди охоплювали територію, на якій зараз розташовані Нідерланди, Бельгія, Люксембург і частина Північно-Східної Франції. Нідерланди поділялися на 17 провінцій. Керував країною іспанський намісник. За Філіппа ІІ намісницею була Маргарита Пармська, яка мала свою резиденцію в Брюсселі. При ній діяла Державна Рада з представників нідерландської знаті, яка мала дорадчі функції. Провінціями керували намісники. Іспанцям не вдалося знищити самоврядування в Нідерландах. Існували Генеральні штати, які збиралися за вказівкою намісниці, розв’язували питання про податки та приймали закони. У провінціях теж існували свої станово-представницькі органи. Нідерландські міста мали велику автономію. У провінцій і міст були свої вольності та привілеї.

Провінції відрізнялися за рівнем розвитку — північ була більш розвиненою, ніж південь. У північних провінціях земля належала вільним селянам, які перетворюються на фермерів. Поступово формуються ринкові відносини. На півдні більша частина землі належала дворянам. Вільні селяни орендували її та виконували повинності за користування. Разом із тим і на півдні Нідерландів розвивалися ринкові відносини, особливо в промисловості. Поступово відбувалася спеціалізація провінцій: центр— промисловість, південь— сільське господарство, північ — рибальство. Великі географічні відкриття змінили торговельну карту світу. Нідерланди опинилися на перехресті нових торговельних шляхів, а Антверпен став центром світової торгівлі. У Нідерландах відбувається швидкий перехід до капіталістичних відносин — будуються мануфактури, виникають та розвиваються банки.

Відбуваються зміни і в соціальних групах. Формувалася міська і сільська буржуазія —мануфактуристи, фермери, торговці. Багато тисяч селян розорилися від податків ілихварів. Натовпи блукаючих селян перетворювалися на найманих робітників або солдатів. У середині XVI ст. Нідерланди стали найбільш заселеною країною Європи із населенням 3 млн осіб, маючи 300 міст і 6500 сіл. Почала формуватися нідерландська двомовна нація. Серед населення домінували фламандсько-голландський і валлонський діалекти.

Ідеї Мартіна Лютера здобули широку підтримку серед населення Нідерландів, яке прагнуло дешевої та суворої церкви. У Нідерландах процвітав кальвінізм, поширюючись як серед дворян та буржуазії, так і серед селян та ремісників.

Розвиток Нідерландів

Сфера життя

Характеристика

Політична

Входили до Священної Римської імперії. Мали 17 штатів із власними органами влади. Генеральні штати — представницький орган країни

Економічна

Спеціалізація провінцій (центр — промисловість, південь — сільське господарство, північ — рибальство). Розвиток торгівлі (морська та річкова). Розвиток мануфактур

Соціальна

Найбільш заселений регіон Європи: 2 млн жителів, близько 300 міст, 6500 сіл

Релігійна

Поширення протестантизму у вигляді кальвінізму

 

2. Початок національно-визвольної війни

Причини повстання в Нідерландах

Причини

Характеристика

Релігійні

Переслідування кальвіністів (інквізиція стратила близько 100 тис. осіб)

Політичні

Відсторонення від влади (управління країною дедалі більше переходило до рук іспанців)

Економічні

Збільшення податків, скасування пільг купцям, утримання іспанської армії

Національні

Посилення національного гніту

3. Народження республіки

1) Національно-визвольна війна та утворення республіки

Розповідь учителя

Визвольний рух у Нідерландах розпочався влітку 1566р., коли по всій країні розгорнулося повстання, яке було спрямоване проти католицької церкви й отримало назву повстання іконоборців (противників ікон). Повстанці громили католицькі церкви, знищували ікони і статуї святих. Майно церков роздавалося бідним або знищувалося. Повстання охопило 12 із 17 провінцій. Загалом постраждало понад 5500монастирів та церков. Повстання було придушено, але закони проти єретиків були пом’якшені. Це рішення не влаштовувало короля Філіппа ІІ, і він замінив намісницю Маргариту Пармську герцогом Альбою.

Улітку 1567р. 60-тисячне іспанське військо герцога Альби ввійшло в Нідерланди, у країні була встановлена військова диктатура. Іспанські солдати поводилися як у підкореній країні. Для розправи з повстанцями була створена «Рада у справах про заколоти», яка отримала назву «кривава». Тисячі людей були страчені на пласі, вогнищі чи шибениці, а їхнє майно конфіскували. За свою віру поплатилися буржуа і купці, аристократи і дворяни. Були страчені граф Егмонт і адмірал Горн. Вільгельм Оранський і частина його прибічників втекли за кордон. Зростала кількість розорених і безробітних. У березні 1571р. в Нідерландах було введено алькабалу — 10-відсотковий податок із кожної торговельної операції.

Нідерландці йшли в глухі ліси і створювали загони «лісових гезів», які розправлялися з іспанцями на суходолі. «Морські гези» топили іспанські судна і нападали на прибережні фортеці.

Навесні 1572р. «морські гези» захопили порт Брілле. Це стало сигналом до загального повстання північних провінцій. Для керівництва повстанням було запрошено герцога Вільгельма Оранського. Герцог Альба кинув на північ усі сили, але голландські міста чинили героїчний опір. Багато місяців тримали облогу жителі Лейдена. Коли місто опинилося на краю загибелі, його жителі та гези зруйнували греблі на березі моря і затопили прилеглі землі, після чого іспанці відступили. Повстання на півночі перемагало.

Герцог Альба посилив терор. Іспанська армія, яка вчасно не отримувала платню, почала грабувати населення, що спричинило повстання і в південних провінціях. У 1581р. найманці знищили місто Антверпен, загинуло близько 8000жителів.

Повстання охопило Нідерланди. На боротьбу піднялося все населення — дворяни й селяни, ремісники та буржуазія, купці та священики. Але аристократія півдня, занепокоєна успіхами повстанців, у 1579р. в місті Аррасі уклала унію (союз), визнала своїм королем Філіппа II й відмовилася від боротьби. У відповідь на рішення прибічників іспанського короля північні провінції уклали Утрехтську унію й об’єдналися для війни з Іспанією. Верховним органом були проголошені Генеральні штати. Виникла нова незалежна держава — Республіка Об’єднаних Провінцій, яку найчастіше називають Голландською республікою.

У 1581р. було прийнято акт, який проголосив незалежність Нідерландів. До Республіки Об’єднаних Провінцій відійшли північні провінції, а південні — залишилися під владою Іспанії. У 1584 р. Вільгельм Оранський був убитий, правителем Нідерландів було обрано його сина Моріца.

Протягом довгих років тривала боротьба Голландії за незалежність. Її підтримували Англія та Франція. І тільки в 1648р. за Вестфальським миром Іспанія визнала незалежність Нідерландів.

2) Наслідки та значення Нідерландської революції

Розповідь учителя

У результаті національно-визвольної боротьби Нідерланди поділилися на дві частини — південні штати (які залишилися в складі Іспанії; пізніше на цих землях виникає Бельгія) та північні штати (де утворилася Республіка Об’єднаних Провінцій, або Голландія). Це була перша буржуазна революція. Після втрати Нідерландів Іспанія починає швидко занепадати.

Релігійне протистояння спричинило поділ населення на дві частини, що пізніше привело до виникнення двох народів — голландців та фламандців.

Здобуття незалежності Голландією стало поштовхом до економічного зростання провінцій. Будується багато нових мануфактур, із півдня підприємці переводять свої фабрики. Розвивається торгівля та мореплавство, голландський флот у середині XVII ст. вдвічі перевищував флоти Франції та Англії, разом узяті. У 1602 р. була заснована Ост-Індська торговельна компанія, яка почала контролювати вивезення прянощів. Голландські купці витісняють португальців та іспанців, засновуючи факторії, поселення в Америці, Африці та Азії. Упродовж XVII ст. було створено величезну голландську колоніальну імперію. Серед міст лідирує Амстердам, який стає центром не тільки торгівлі, а й банківської справи. У 1609 р. був заснований Амстердамський національний банк, який протягом тривалого часу залишався єдиним банком у Європі.

Метод «Мозковий штурм»

(Методика проведення: див. урок № 1.)

Сформулюйте результати Нідерландської революції.

Результати боротьби Нідерландів за незалежність

• Утворення нової держави — Республіки Об’єднаних Провінцій.

• Поділ Нідерландів на дві частини: Республіку (Голландію) та Іспанські Південні штати (Бельгію).

• Поділ населення за релігійною ознакою: виникнення двох народів — голландців і фламандців.

• Перша буржуазна революція.

• Прихід до влади вРеспубліці буржуазії.

• Піднесення економіки в Голландії.

• Занепад Іспанії після втрати Нідерландів.

• Перетворення Голландії на світову державу.

IV. Узагальнення та систематизація знань

Робота з контурною картою

На відповідній контурній карті позначте:

1)  територію Нідерландів у складі Іспанії;

2)  північні та південні штати;

3)  міста Антверпен, Амстердам, Утрехт;

4)  кордони Голландії.

Робота з документом

Прочитайте уривок із трактату «Багатство Англії у закордонній торгівлі» Томаса Мена і дайте відповіді на запитання.

1. Які причини піднесення Голландії визначає автор?

2. Що сприяло піднесенню Голландії?

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання ___________

 

Категорія: Конспекти уроків | Додав: Sidor4uk
Переглядів: 2480 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0